Kostoly

Vo farnosti Tomášov sú 3 kostoly a 1 kaplnka:

Farský kostol svätého Mikuláša v Tomášove

Farským kostolom našej farnosti je Kostol svätého Mikuláša v Tomášove.

Kostol je jednoloďový, má polkruhovú svätyňu, kaplnku sv. Jána Bosca a sakristiu so vstupom zo svätyňe, vežu s obdĺžnikovým pôsorysom, v ktorej je umiestnená zvonica.

V presbytériu sa nachádza z východnej strany hlavný oltár, na ktorom je umiestnený svätostánok, po stranách ktorého sú figúry anjelov a šesť svietnikov. Nad oltárom je olejomaľba sv. Mikuláša dávajúceho almužnu chudobnej deve. Približne v strede svätyne je obetný stôl. Na kraji svätyne pod víťazným oblúkom je kazateľnica, na ktorej sú výjavy zo svätého Písma spojené s hlásaním Božieho slova.

Na južnej strane svätyne sa nachádza kaplnka pristavaná v 90. rokoch 20. storočia. Je v nej umiestnená baroková spovedelnica a na jej južnej stene je obraz sv. Jána Bosca a socha sv. Júdu Tadeáša. Zvonku kaplnka kopíruje vonkajšok predsiene súčasného hlavného vchodu kostola. Zo severnej strany je k svätyni pristavaná sakristia.

Kostol má jednu loď s rovným stropom. V lodi po stranách víťazného oblúka sú omiestnené bočné oltáre. Na bočnom oltári v severnej časti lode je umiestnená socha Panny Márie Lurdskej a na druhom Kristova socha s vyobrazením Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Na strope je maľba Poslednej večere, po stranách lode (a svätyne) sú umiestnené zastavenia Krížovej cesty z 19. storočia. V lodi sú dva rady lavíc. Taktiež sa tam nachádzajú sochy viacerých svätcov: sv. Terézie z Lisieux, sv. Jozefa a sv. Jána Nepomuckého.

V západnej časti lode stoja na arkádach dve poschodia chóru, kde je postavený osemregistrový organ s jedným manuálom a pedálmi z roku 1864. Tento organ bol obnovený v rokoch 2011 – 2014 a znovuposvätený na slávnosť patróna kostola, sv. Mikuláša, v roku 2014.

Zo západnej strany je k lodi pristavaná veža s obdĺžnikovým základom o výške približne 30 m. Vo veži sú umiestnené dva zvony: menší z roku 1816 a väčší z roku 1921.

Hlavný vchod do kostola je v súčasnosti aj s predsieňou pristavaný z južnej strany.

Kovaná ohrada okolo kostola je z roku 1903.